معرفی انواع مته های دستگاه سی ان سی

این مقاله شامل انواع بیت (BIT) انواع مته‌ دستگاه سی ان سی است که می توانید در دستگاه CNC پیدا کنید. کنترل گر های رایانه ای و اتوماسیون می توانند قابلیت های خاص تولید محصولات را تا حد زیادی بالا ببرند. تحت پارامترهای کنترل عددی رایانه ایCNC وظایفی که قبلا غیر قبل اجرا تلقی می شدند می توانند به سرعت و با دقت بالایی انجام شوند. برنامه نویسی CNC می تواند متناسب با نیازهای تولیدی متعدد طراحی شود و به یک ماشین خودکار امکان می دهد در طیف وسیعی از پروژه های ساخت تخصص پیدا کند.
علی رغم گسترش نقش کنترل گر های رایانه ای، تولید مبتنی بر دستگاه CNC هنوز به ماشین آلات آن وابسته است. این امر باعث می شود فارغ از سطح اتوماسیون در یک سیستم، انتخاب اجزا و ابزارهای مناسب در اولویت قرار گیرد. در مورد دستگاه های حفاری، مانند روتاری ها، نوع مته مورد استفاده می تواند تأثیر قابل توجهی بر محصول نهایی داشته باشد. برنامه ریزی دستگاه سی ان سی می تواند میزان تغذیه و عمق را در یک چرخه حفاری و همچنین تکرار عملیات خاص حفاری را کنترل کند، اما انتخاب یک مته مناسب به عنوان تصمیم سازنده و مهم برای تولید کنندگان باقی مانده است.


طراحی و افزودن انواع بیت های (BIT) مته دستگاه سی ان سی

اکثر بیت های مته صنعتی در دو دسته کلی طراحی شده اند: چرخشی و افزایشی twist and insert. بیت های دریل افزایشی معمولاً ارزان هستند و در صورت هرز شدن یا خرابی می توان آن ها را ارزان جایگزین کرد و نیازی به تراشکاری مته ها ندارید. آنها همچنین می توانند بدون اتکا به چرخ دنده کار کنند. استفاده از بیت های دریل نسبتا آسان است و دارای یک نقطه ساختاری مرکزی است که به مرکزیت عملیات حفاری کمک می کند. با این حال، بیت های وارد شده می توانند در خروجی سوراخ حفره ایجاد کنند که اغلب به انجام عملیات های صیقل دادن و صاف کردن پس از حفاری نیاز دارند. همچنین اگر این مته شکسته شود، می تواند به دارنده ابزار آسیب برساند از این جهت که ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.
طراحی مته پیچشی گزینه بسیار متداولی است که بزرگترین قسمت مته های تولید شده در ایالات متحده را تشکیل می دهد. پیچ و تاب مته دارای یک الگوی پیچ در پیچ و چوب پنبه ای است. شکل و وضوح فلوت ها در عملکرد بیت نقش اساسی دارند و غالبا به تراشکاری در طول چرخ ابزار نیاز دارند. برای یادگیری کار با مته چرخشی گاهی اوقات به آموزش اضافی کارگر نیاز است، اما جدا از هزینه های آسیاب و تراشکاری، بیت پیچ خوردگی منفرد معمولا از اکثر بیت های مته دستگاه سی ان سی افزایشی ارزان تر است. علاوه بر این، این بیت شانس کمتری برای تولید حفره در سوراخ خروجی دارد و باعث کاهش نیاز به عملیات های پس ازحفاری زمانبر برای رفع مشکل می شود.


بیت مته برای ساخت دستگاه سی ان سی فلزات

دریل های متنوعی که در ساخت فلزات به کار رفته اند، دارای قالب های پیچ خورده، افزایشی و غیره هستند. انتخاب مناسب برای یک تولید یک محصول خاص به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع فلز سوراخ شده، ضخامت قطعه کار، و سرعت تولید. با این حال، چند دسته خاص از بیت های مته وجود دارد که معمولا در فلزکاری مبتنی بر دستگاه cnc استفاده می شود، از جمله:

- بیت قابل فهرست گذاری
- بیت هایSpade Drill
- بیت هایEjector

 

- بیت قابل فهرست گذاری

این نوع مته سوراخکاری بیشتر در ساخت کنترل شده توسط کامپیوتر استفاده می شود.  این درج های سرامیکی هستند که به عنوان لبه های هر دو دهانه داخلی و خارجی برش کار می کنند و همچنین یک نوک برش سخت که نیاز به تراش مجدد را کاهش می دهد. بیت های شاخص پذیر می توانند به سرعت حفاری کرده و سوراخ هایی تا قطر پنج برابر شافت دریل ایجاد کنند. 


- بیت های Spade Drill

مته spade دستگاهی دو بخشی است که متشکل از یک بدنه فلزی و یک بیت قابل جدا شدن است که در یک شکاف دقیق قرار گرفته است. بیت پیک معمولا یک قالب پیچشی با بریدگی های خاص در امتداد لبه برش است که برای از بین بردن تراشه های ممتد که می توانند منطقه حفاری را مسدود کنند طراحی شده است. در حرفه ی نجاری بیت اسپاد به دستگاهی گفته می شود از در چرخش دستی به جای سیستم های خودکار استفاده می شود.


- بیت هایEjector

بیت های اجکتور بیشتر در عملیات سوراخکاری عمیق استفاده می شود و می توان آن ها را به سرهای برش تک یا چندتایی مجهز کرد. نسخه تک سر دارای یک لبه برش در طرفین است که سوراخ های شعاعی بزرگی ایجاد می کند. چند بیت برای تولید حفره های قطر وسیع تر استفاده می شود و اغلب دارای نوک های کاربید لحیم کاری در نزدیکی خط مرکزی برای بهبود تعادل برش هستند.

 

مطلب فوق را میتوانید از طریق تلگرام با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد

جهت اطلاع از آخرین اخبار شرکت ، در خبر نامه ما عضو شوید