طراحی و ساخت دستگاه CNC روتاری برای حکاکی چوب

طراحی و ساخت دستگاه CNC روتاری برای حکاکی چوب

هدف نوین تاک از گردآوری این مقاله، فراهم کردن اطلاعات درباره‌ی طراحی و ساخت دستگاه سی ان سی برای حکاکی چوب است. ایده‌ی پشت این مقاله درجهت تقویتت روش های قدیمی حکاکی چوب می باشد که این حرفه با نوآوری و توسعه بیشتری رو به رو شود.

دستگاه روتاری توسط یک درایور از موتور استپر با ۳ حرکت محوری هدایت می‌شود که در نتیجه ی کار، یک محصول حکاکی شده‌ی همگن به دست می‌آید. برنامه‌ی G_code در فرآیند CAM مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن از نرم افزار MATCH 3 استفاده می کند. فضای کار برای این ماشین ۵۰۰ در ۸۰۰ مترمربع است. موتور استپر با ۶۶۰۰TB کار می کند. تحقیقات نشان داده است که دقت این ماشین برای محورهای X و Y ۹.۵ است و برای محور Z ۹۶ درصد.

 

معرفی  دستگاه CNC روتاری

امروزه همچنان از دستگاه های حکاکی چوب قدیمی و معمولی استفاده می‌ شود. این سیستم های معمولی معمولا وقت و انرژی زیادی می گیرد. در نتیجه توسعه و سوددهی این صنعت را کاهش می دهد. دستگاه CNC، دستگاهی است که با کنترل از طریق سیستم طرح دلخواه و مد نظر مشتری را شکل می دهد. طراحی و ساخت دستگاه فرز با ATMEGA 320 میکرو انجام می‌شود. آزمایشات نشان می دهد که این دستگاه برای کار با اکرلیک، چوب و آلومینیوم با دقت ۰.۰۲ میلی‌متر مناسب است. طراحی نمونه دستگاه CNC، با ۳ محور دکارتی، با ۶۰۰ میلی‌متر از طول هم محور X و Y و ۱۰۰ میلیمتر از محور Z. نرم افزار آن از VIEW IDE2 برای تولید غلتک ها استفاده می کند. پروسه‌های مختلف مثل روکش، چرخش، بخش بندی، مته زنی، نواره کردن و خم کردن برای افزایش توسعه و کم کردن هدر دهی وقت انجام می شود. نمونه ی دستگاه CNC روتاری قابلیت کشیدن لایه‌ی PCB و حکاکی چوب را دارد. تحقیقات دیگر در زمینه‌ی طراحی و اجرای آن توسط دستگاه CNC با نرم افزارهای مختلفی انجام شده. تحقیقاتی نیز برای اندازه‌گیری دستگاه حکاکی انجام شده است. هزینه ی کم دستگاه CNC برای کاربردهای صنعتی بسیار مناسب است. طراحی سیستم به طوری است که کار با آن آسان است و همین مشخصه باعث می شود دقت و انعطاف پذیری دستگاه بالا باشد. پیاده سازی ۳ محور روتاری برای کاربردهای صنعتی کوچک و کلاس های CAM انجام شده است. هر دوی این ها دارای موتور استپر می‌باشد و نتیجه ی کار آنها دقت بالایی را به خصوص در عمق دارد که در حدود ۱۰۰٪ است.

بر اساس توضیحات بالا، ارتقای طراحی و ساخت دستگاه روتاری که با برنامه ی CNC کنترل می‌شود بسیار هیجان انگیز است. با ارتقای سطح این دستگاه، در توسعه ی فتاوری چوب، پیشرفت شایانی در دقت محصولات برای حجم‌های بزرگ صورت می‌گیرد.


متود

توسعه‌ ماشین های روتاری که با برنامه‌ دستگاه CNC کار می کند به دو بخش تقسیم می شود.

 

۱) طراحی

طراحی دستگاه cnc روتاری به صورتی است که با ۳ عدد استپر موتور محوری برای انواع چوب مناسب است.

۲.۱) سیستم مکانیکی

سیستم مکانیکی مهم ترین قسمت ماشین دستگاه حکاکی است. نتیجه‌ کار برش چوب هم به میزان دقت و درستی از سیستم مکانیکی بستگی دارد.

۲.۲) سیستم الکتریکی

BOB به عنوان رابط بین سیستم‌ های کنترل مختلف و PC استفاده می‌شود. در این تحقیق BOB Match 3 به عنوان میکرو کنترلر استفاده می‌شود. در این تحقیق، ۲۴ V DC برای موتور استپر با ۳ محور به عنوان منبع الکتریسیته استفاده می‌شود. سنسورهای مجاور سیستم هایی هستند که می‌توانند اطلاعات را درباره ی حرکت دستگاه تغییر دهد و این دستگاه بدون لمس قادر به فهمیدن این است که آیا جسمی در اطراف وجو دارد یا نه. موتور استپر مسیر سیگنال‌هایی‌ که از BOB می‌آیند را تشخیص دهد.

 

ساخت ماشین حکاکی چوب

ابعاد لازم برای کار با یک دستگاه برش متوسط ۸۰۰ در ۵۰۰ مترمربع است.
G-code برای کنترل دستگاه CNC استفاده می شود ولی قبل از اینکه دستگاه توسط G-code کنترل شود باید آن را نصب کنیم.

مطلب فوق را میتوانید از طریق تلگرام با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد

جهت اطلاع از آخرین اخبار شرکت ، در خبر نامه ما عضو شوید