دستگاه لبه چسبان چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه لبه چسبان چیست و چه کاربردی دارد؟

این مطلب برای آن دسته از افراد ارائه شده است که تازه به عرصه ی تولید لوازم خانگی یا مبلمان وارد شده اند و یا به این کار علاقه مند هستند. حتی اگر صرفا مصرف کننده باشید نیز شرکت نوین تاک مطالب جالب و کاربردی در مورد دستگاه لبه چسبان را در این مقاله خدت شما عزیزان ارائه کرده است.

 

کاربرد دستگاه لبه چسبان 

در حالی که مبلمان از هزاران سال پیش از چوب ساخته شده است، چوب طبیعی مشکلاتی را برای تولید انبوه ایجاد می کند. چوب با تغییر رطوبت منبسط شده و منقبض می شود و برای جلوگیری از خرابی بافت هایش نیاز به ترفند های هوشمندانه (و وقت گیر و در نتیجه گران) دارد در اینجا می توانید اطلاعات بیشتری درباره این موضوع کسب کنید.

به همین دلیل تولیدکنندگان دوست دارند از تخته چند لایه و تخته خرده چوب استفاده کنند. این چوب های مهندسی شده حساس به جابجایی چوب نیستند، از کارخانه کاملا مسطح می آیند و تا حدی که نقش چوب طبیعی را انجام دهند کارامد هستند، با این تفاوت که به سادگی تاب نمی خورند.

با این حال، به دو دلیل دیدن لبه های تخته سه لا یا تخته خرده چوب به طور گسترده ای نامطلوب تلقی می شود. اولین مورد این است زیبایی حاصل از چوب طبیعی را ندارند.

دوم اینکه تولید کنندگان ممکن است نخواهند شما بدانید که آن ها از تخته سه لا یا تخته خرده چوب استفاده می کنند. بنابراین آن ها می توانند لبه های باریک یا نوارهای نازک روکش با چسب در یک طرف را به لبه های در معرض چسب بزنند تا تصویری از یک قطعه چوب جامد ایجاد شود. در حقیقت این لبه ها پوششی است که حقیقت چوب طبیعی و مصنوعی بودن را پوشش می دهد.

دستگاه لبه چسبان عمدتا برای پوشاندن طرف های تخته سه لایه به منظور مطابقت با ظاهر چوب طبیعی انجام می شود، اما همچنین از تخته سه لایه داخلی در برابر تاب خوردگی محافظت می کند. Edge Banding در مواد متنوعی موجود است، اما دو دسته وجود دارد که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد: PVC و Veneer.
دستگاه لبه چسبان پی وی سی در هنگام استفاده از کابینت های چند لایه و ملامینه از محبوبیت بیشتری برخوردار است. با ظهور کابینت مدرن اروپایی، دیدن کابینت هایی با پوشش های براق یا رنگارنگ غیرمعمول نیست. نوار پی وی از رزین ترموپلاستیک ساخته شده است و به عنوان محصولی انعطاف پذیر و با دوام شناخته شده است. رنگدانه ها و سایر مواد برای ایجاد گزینه هایی به ظاهر بی پایان از رنگ بندی لبه ها، بافت ها و منسوجات چوبی اضافه می شوند.

 

انواع دانه های چوب

تخته های چوب طبیعی دارای سه نوع دانه هستند:

  • دانه رویی
  • دانه لبه 
  • دانه انتهایی

اینکه که قطعه چوب لبه دار داشته باشیم باعث می شود که در جایی که باید دانه انتهایی را ببینید می بینید، کار با دستگاه لبه چسبان یک عمل جدید نیست و از قدیم از آن استفاده شده است. به عنوان مثال ممکن است درمیز چرخ خیاطی های قدیمی مشاهده کرده باشیم.

دانه رویی به سمت دوربین در سطح بالا می رود، به این معنی که باید دانه انتهایی را در لبه ای که به سمت ما قرار دارد ببینیم. در عوض می بینیم که دانه لبه از چپ به راست در حال اجرا است. اگر انواع مختلف دانه ها را بشناسید، می توانید هر بار چوب واقعی را از چوب مهندسی تشخیص دهید.
استفاده از دستگاه لبه چسبان به صورت دستی کمی سخت است. برای ذوب چسب و اساسا بخار دادن شما مجبور به استفاده از اتو بودید و کار با آن و درجه حرارتی نا مناسب آن باعث به وجود آمدن عیب و ایراد در سطح کار می شود. امروزه روش های بسیار ساده تری برای اعمال نوارگذاری دستگاه لبه چسبان وجود دارد که شرکت ما نوع برقی و دستی آن را ارائه می دهد.
شما می توانید با تماس گرفتن با کارشناسان شرکت نوین تاک اطلاعات دقیق درباره ی هر یک از دستگاه ها دریافت کرده و خرید مناسب شغل خود را به بهترین شکل انجام دهید.

مطلب فوق را میتوانید از طریق تلگرام با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد

جهت اطلاع از آخرین اخبار شرکت ، در خبر نامه ما عضو شوید