حکاکی لیزری روی چرم

حکاکی لیزری روی چرم

چرم ماده‌ای محکم و با‌دوام است و مقاومت بالایی در برابر انواع ابزارهای پردازشی به استثنای پرتوی لیزر دارد. از آنجاکه برش و حکاکی لیزری با دستگاه حکاکی لیزر فرایندهایی هستند که در آن‌ها تماس مستقیم صورت نمی ‌گیرد، محصولاتی که در نهایت ایجاد می‌ کنند تا حد زیادی مورد استقبال و پسند مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرند. با کمک پرتوهای لیزر می‌توان طرح‌های بسیار پیچیده‌ای را روی چرم حکاکی نمود که با سایر روش‌های پردازش چرم، پیاده‌سازی آن‌ها خیلی دشوار است. در سال‌های اخیر، برش و حکاکی لیزری روی چرم به دلایل بسیاری رواج یافته‌است. ورق‌های چرم خام و محصولات چرمی پیش‌ساخته نسبتا مقرون‌به‌صرفه، بسیار بادوام و باکیفیت هستند، مخصوصا اگر مطابق با سلیقه و نظر مشتری به کمک لیزر شخصی‌سازی شده‌باشند. در واقع با استفاده از لیزر می‌توان به تولید محصولات چرمی با‌ ارزشی پرداخت که در بسیاری از زمینه‌ ها و بسترهای سودآور، از لوازم جانبی شخصی گرفته تا محصولات تبلیغاتی و موارد دیگر کاربرد دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با حکاکی لیزری روی چرم، مزایای آن، انواع چرم مورد استفاده برای این کار و همچنین، انواع محصولات تولیدشده با استفاده از این فرآیند ادامه‌ی این مطلب را مطالعه فرمایید.

تیترهای اصلی:
• فرآیند حکاکی لیزری روی چرم
• انواع چرم مورد استفاده
• مزایای برش و حکاکی روی چرم با لیزر
• انواع محصولات چرمی تولیدی با لیزر

 

دستگاه لیزر نوین تاک

 

فرآیند حکاکی لیزری روی چرم

از آنجا که خودِ چرم کاربردهای فراوانی دارد، محصولاتی که می‌توان با استفاده از برش و حکاکی لیزری روی چرم تولید کرد گستره‌ی وسیعی را دربرمی‌گیرد و خلاقیت‌های فراوانی را می‌توان در این زمینه به کار بست. نمونه‌هایی از این محصولات شامل موارد زیر است:
• دستبندهای چرمی
• کفش‌های چرمی
• کیف‌های دستی یا کیف پول‌های چرمی
• جلد‌های چرمی کتاب، دفتر، سررسید و آلبوم عکس
• تکه‌های کلاه
• سربند
• جاکلیدی
• تسمه‌های چرمی گیتار
• بند دور گردن حیوانات خانگی
• گردنبندها‌ی چرمی و سایر زیورآلات

برای ساخت هر یک از این محصولات، طی فرآیند حکاکی روی چرم، بخشی از سطح ماده از بین می‌رود و بسته به نوع چرم، تفاوت رنگ قابل توجه، تمیز و زیبایی روی آن ایجاد می‌شود. چرم‌های رنگ روشن تضاد رنگی قابل توجهی ایجاد می‌کنند، درحالی‌که حکاکی روی چرم‌های تیره منجر به ایجاد کنتراست ظریف‌تری می‌گردد. اگر تمایل داشته‌باشید کنتراست رنگی پویایی روی کار ایجاد کنید بهتر است از چرم بژ یا قهوه‌ای روشن استفاده کنید. در هر حال نتیجه‌ی حکاکی شما بیشتر به نوع چرم مورد استفاده و همچنین تنظیمات سرعت لیزر، قدرت و فرکانس بستگی دارد. بسته به توان لیزر، شما قادر خواهید بود که ضخامتی معادل ۱.۱۶ تا ۱.۴ را از روی سطح چرم زدوده و حکاکی را انجام‌ دهید که البته در صورت اعمال مجدد اشعه این مقدار می‌تواند کمی ضخیم‌تر از این نیز باشد.
در پردازش لیزری چرم، نیازی نیست که از بست یا وسیله‌ی دیگری برای تثبیت چرم استفاده شود و هیچ فشاری بر روی ماده وارد نمی‌گردد. تنها کاری که انجام می‌شود این است که قطعه‌ی چرم مورد نظر وارد دستگاه شده و تابش اشعه‌ی لیزر آغاز می‌گردد. به‌این ‌ترتیب برای تهیه‌ی محصولات چرمی تا جای ممکن در وقت و هزینه صرفه‌جویی می‌شود.
وقتی کار روی قطعه‌ای پایان پذیرفت برای تمیز کردن آن به‌شیوه‌ی مطلوب باید دقت بسیاری به خرج داد. در صورت استفاده از چرم اصل، متاسفانه نمی‌توان از مواد تمیز‌کننده‌ی به‌خصوصی استفاده کرد زیرا تمیزکننده‌های خیلی قوی ممکن است باعث خشک شدن و یا ایجاد لکه‌هایی روی چرم شوند. اما در صورتی که همچنان تمایل داشته‌باشید از ماده‌ی تمیزکننده استفاده کنید، توصیه می‌شود این کار را ابتدا روی یک ناحیه‌ی نامحسوس از محصول تولیدی یا در صورت امکان روی یک نوار تستی امتحان کنید. همچنین، در صورت استفاده از چرم مصنوعی به‌راحتی می‌توان آن را بدون تغییر شکل و فرم چرم، با استفاده از یک اسفنج مرطوب تمیز نمود.

 

دستگاه برش لیزر

 

انواع چرم مورد استفاده

هنگامی که به حکاکی لیزری روی چرم می‌پردازید، نتیجه‌ی کار شما به نوع چرمی که به‌کار می‌برید و نحوه‌ی اثر پرتوی لیزر بر آن بستگی زیادی دارد. چرم اصل یک ماده‌ی طبیعی است و انواع بسیار زیادی از آن وجود دارد که هر یک از آن‌ها به شکلی متفاوت نسبت به پردازش لیزری پاسخ می‌دهند. به‌طور کلی چهار نوع اصلی برای چرم در نظر گرفته می‌شود که براساس کیفیت از هم متمایز می‌شوند. هر یک از این چهار نوع اصلی چرم، خود شامل دسته‌بندی‌های دیگری ازجمله چرم رنگی، چرم دباغی‌شده از گیاهان و بسیاری موارد دیگر است. برای مثال جیر نیز نوعی چرم نرم است که اگرچه ماندگاری و استحکام کمتری نسبت به سایر انواع چرم دارد اما با کمک لیزر می‌توان آن را برش داد و روی آن حکاکی نمود. همچنین، بسیاری از تولیدکنندگانی که با استفاده از لیزر به تولید محصولات چرمی می‌پردازند از چرم مصنوعی در تولیدات خود استفاده می‌نمایند. بنابراین، تعیین یک قاعده‌ی کلی برای پردازش لیزری همه‌ی انواع چرم دشوار است اما به‌طور کلی می‌توان گفت اگر چرم اصل دچار اعوجاج شده‌باشد لازم است قدرت لیزر را کاهش دهید زیرا حرارت بیش از حد به آن آسیب خواهد زد. در ضمن هنگام کار با چرم مصنوعی باید توجه کرد که اگر حاوی ترکیبات PVC باشد نباید آن را با لیزر پردازش نمود زیرا این خطر وجود دارد که گازهای مضری طی این فرآیند ساطع شود.

 

دستگاه حکاکی روی چرم

 

مزایای برش و حکاکی روی چرم با لیزر 

استفاده از دستگاه لیزر برای برش و حکاکی روی چرم فواید بسیاری دارد. اولین نکته‌ی مثبت در برش و حکاکی لیزری روی چرم این است که چون انسجام چرم در نقاط برش حفظ می‌شود و اجزای ورق چرمی در این نقاط به‌صورت محکم به هم چسبیده می‌شوند، محصول از نقطه‌ی برش یا حکاکی تحلیل نمی‌رود و خراب نمی‌شود. نکته‌ی دوم اینکه برخلاف ابزارهای دستی برش چرم مانند چاقوهای کمکی و برش‌دهنده‌های گرد، برش چرم با لیزر بسیار سریع، دقیق و منسجم خواهد بود. علاوه‌براین، برش با لیزر احتمال تغییر شکل و نافرم شدن محصول را که گاهی اوقات هنگام استفاده از ابزارهای دستی ممکن است اتفاق بیفتد، از بین می‌برد. هنگام استفاده از لیزر برای برش و حکاکی روی چرم، هیچ نوع تماس مستقیمی بین ابزار و چرم صورت نمی‌گیرد بنابراین برخلاف روش‌های دستی، تیغه یا قطعه‌‌ای در کار نیست که بر‌اساس تماس مستقیم دچار آسیب گردد و نیاز به تعویض پیدا کند درنتیجه هزینه‌ی اضافی تعویض ابزارها از میان برداشته می‌شود. نکته‌ی نهایی اینکه در برش لیزری شما مجبور نیستید زمانی طولانی را صرف پردازش چرم نمایید بلکه به‌سادگی ورق چرمی را روی تخته‌ی برش لیزری خود قرار می‌دهید و الگوی موردنظر خود را روی آن حک و برش‌های لازم را ایجاد می‌کنید. بنابراین می‌توان از موارد زیر به‌عنوان مزایای برش و حکاکی لیزری روی چرم به‌جای استفاده از ابزارهای دستی، نام برد:
1. ایجاد لبه‌ها و نقاط برش منسجم و به هم چسبیده
2. پردازش بدون تماس چرم با ابزارها
3. فرآیند ساده و آسان‌تر ضمن تولید محصول با کیفیت بالاتر
4. سرعت بالاتر به دلیل عدم مقاومت چرم در برابر پرتوی لیزر
5. عدم نیاز به ابزارهای مختلف برای ایجاد اشکال متنوع (برای ایجاد تمامی اشکال تنها از یک ابزار استفاده می‌شود.)
6. عدم سایش و فرسودگی ابزار
7. عدم تغییر شکل و از فرم افتادن چرم
8. امکان حکاکی طرح‌های پیچیده‌ای که با ابزارهای دستی میسر نیست.

 

مطلب فوق را میتوانید از طریق تلگرام با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد

جهت اطلاع از آخرین اخبار شرکت ، در خبر نامه ما عضو شوید