استفاده از ابزار حکاکی

استفاده از ابزار حکاکی

استفاده از ابزار حکاکی

برای این که یک حکاکی با کیفیت داشته باشید؛ لازمه ی کار این است که ابزار تیزی داشته باشید، که باعث می شوند چوبی که روی آن حکاکی می شود ،تکه تکه یا خراشیده نشود و لبه های برش صافی را وجود می آورد.

سعی کنید در جهت پایین موازی با الیاف های چوب حرکت کنید، به خاطر داشته باشید که اگر قطعه کار مورد استفاده در حال شکستن بود و ابزاری که استفاده می کردید تیز بود، احتمالا در جهت اشتباه و مخالفی در حرکت هستید و باید جهت حکاکی را عوض کنید. همچنین شما می توانید به صورت مورب هم حکاکی کنید، اما اگر در جهت مخالفی از الیاف های چوب حرکت کنید امکان شکست چوب و خراشیدن آن وجود دارد.

از چاقو استفاده کنید:

هنگامی که روی یک قطعه کار کوچک می خواهید حکاکی کنید ، اگر راست دست هستید، چوب را دردست چپتان و چاقو را در دست راست نگه دارید،هیچوقت چاقو نباید از روی قطعه کار بلند شود؛ باید چاقو را جوری با راحتی دردست بگیرید که می خواهید سیب را پوست بکنید.مراقب باشید که روی انگشت شصتتان خراشیدگی و شکاف ایجاد نشود.

از مغار استفاده کنید:

دسته ی مغار را در کف دست سمت راست خود برای هل دادن و فشار آوردن به مغار؛قرار دهید. میله ی فلزی را دست چپ خود نگه دارید. این میله همانند ترمز عمل می کند و باعث ثابت ماندن وکنترل قطعه کار می شود. همچنین می توانید از وزن بدن خود برای هل دادن ابزار استفاده کنید.

با اره زنجیری(Chain saw)  یا اره نواری(Band saw) ، خرده های اضافی چوب را از روی قطعه کار بردارید. اشتباه رایج بین کسانی که به تازگی فعالیت حکاکی را شروع کرده اند این است که تبحر زیادی در زدودن اضافه ی چوب ندارند، ابتدا با یک مغار بزرگ اضافه ی چوب را از روی قطعه کار بردارید و سپس جزئیات را انجام دهید.

مطلب فوق را میتوانید از طریق تلگرام با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد

جهت اطلاع از آخرین اخبار شرکت ، در خبر نامه ما عضو شوید