آشنایی با انواع لوازم cnc

آشنایی با انواع لوازم cnc

دستگاه cnc دستگاه هایی هستند که با گرفتن درستورات اپراتور از طریق کامپیوتر عملیات مورد نظر را با دقت و سرعت بالا بر روی قطعات مختلف انجام می دهد. دستگاه سی ان سی کاربرد های متفاوت دارند و می توانند عملیات هایی مانند تراشکاری، برشکاری،سوراخ کاری و حکاکی را روی مواد مختلفی مانند سنگ، فلزات، شیشه، چوب، پلاستیک و … انجام دهند.
دستگاه های cnc دارای لوازم مختلفی می باشند که در ادامه به معرفی و کاربرد های آن ها می پردازیم.

 

آشنایی با انواع لوازم سی ان سی

لوازم سی ان سی شامل : پروفیل، ریل و واگن، مهره بال اسکرو، دنده شانه ای، انرژی گاید ، کوپلینگ و… می باشد . CNC  فرم کوتاه شده Computer Numerical Control که بیان کننده کنترل عددی توسط رایانه است.

 

لینیر گاید (ریل و واگن):
یکی از لوازم سی ان سی ریل و واگن است. ریل و واگن یا لینیر گاید از جمله قطعات صنعتی مربوط به حوزه اتوماسیون است، که از آن برای ساخت انواع ماشین ، دستگاه هایی که دارای سیستم حرکت خطی دقیق هستند و میزهای CNC ، مدول خطی و … به کار رفته می شود. ریل و واگن به نام هدایتگر خطی نیز شناخته می شود. از انواع آن گرد و مربعی با قطر های مختلف می باشد.

 

ریل واگن دستگاه سی ان سی

 

قیمت ریل و واگن :
قیمت ریل و واگن وابسته به اندازه و مواد به کار رفته در آن می باشد . برای کاربرد هایی با ظرفیت بار بالاتر، به طور عمده به یک واگن خطی بزرگ نیازخواهید داشت . در این صورت واگن وسیع تر و یا ریل با ابعاد بیشتر مورد نیاز است که این مسئله قیمت ریل و واگن را افزایش می دهد.


پروفیل:
یکی دیگر از لوازم سی ان سی پروفیل می باشد. پروفیل به قطعاتی با مقطع ثابت گفته می شود که با توجه به جنس و استحکام آن ها کاربرد بسیاری در صنایع دارد.

 

انواع پروفیل :
پروفیل در حالت کلی در دو نوع ساختمانی و صنعتی وجود دارد.
• پروفیل صنعتی
به آن دسته از پروفیل هایی اطلاق می شود که در صنایع مختلف مانند خودروسازی ، نظامی و… به عنوان قطعات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.
• پروفیل ساختمانی
به آن دسته از پروفیل هایی اطلاق می شود که در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارند همانند در و پنجره های آلومینیومی و…

 

پروفیل دستگاه های cnc


بال اسکرو:
از موارد دیگر لوازم سی ان سی می توان به بال اسکرو اشاره نمود.
در یک تعریف ساده می توان بال اسکرو را یک ابزار مکانیکی تعریف کرد که قابلیت تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی را دارد .
حال هنگامی که تکنولوژی بال اسکرو کشف نشده بود، جهت حرکت و جلو و عقب بردن میز ها و محور ها از سیستم پیچ و مهره های معمول استفاده می شد. این نوع پیچ و مهره ها دارای دندانه های مثلثی و تیز هستند.
بادرنظر گرفتن اینکه در اثر حرکتهای لغزشی موجود بین دو سطح پیچ و مهره، سایش و خوردگی ایجاد شده ،در نتیجه مکانیزم حرکتی لق می شد، تغییراتی در نوع دنده های پیچ و مهره ایجاد شده و بجای استفاده از پیچ و مهره با مقطع مثلثی، از پیچ و مهره با مقطع ذوزنقه و تا حدی مستطیلی استفاده شد.
این مدل پیچ و مهره ها هم اکنون نیز در میز دستگاههای فرز و تراش معمولی به وفور به چشم می خورد که اصطلاحا به دنده کبریتی معروف است.
از یک جهت باید برای روان کار کردن این سیستم یک لقی مشخصی بین پیچ و مهره وجود داشته باشد و ازجهت دیگر به مرور زمان این پیچها نیز سائیده شده و دقت خود را از دست می دهند.
در نتیجه پیج وقتی راستگرد می شود، یک طرف مهره درگیر بوده و وقتی چپگرد می شود ابتدا لقی طی شده تا به طرف دیگر برسد و سپس طرف دیگر درگیر می شود.
ساختار بال اسکرو به گونه ای است که در برابر بارهای فشاری مقاوم است و همچنین دارای کمترین میزان اصطکاک داخلی است که این خاصیت باعث بالاتر بودن بازده مکانیکی بال اسکرو در برابر سایر ابزار ها نیز می گردد.
از نظر ظاهری بال اسکرو مجموعه پیچ و مهره است که گوی گردان (nut) به عنوان مهره عمل می کندو شافت رزوه دار(screw) به عنوان پیچ عمل می کند.


نکات مهم در انتخاب بال اسکرو :
• مقدار بار مکانیکی که باید توسط بال اسکرو جابه جا شود .
• میزان دقت مورد نیاز در حرکت
• شرایط محیطی ونیز محل نصب واستفاده از بال اسکرو

 

کوپلینگ:
یک نوع دیگر از لوازم سی ان سی کوپلینگ است . کوپلینگ قطعه‌ای است که برای اتصال دو شفت به یکدیگر به کار می رود.در واقع کوپلینگ وسیله ای برای محور کردن موتور و شفت پمپ است . لوازم سی ان سی کاربرد متنوعی دارد که از آن ها در صنایع مختلف استفاده می شود.

 

لوازم دستگاه سی ان سی


مزایای استفاده از دستگاه های سی ان سی

• توانایی ۲۴ ساعته کار کردن
• دقت بیشتری نسبت به ماشین آلات سنتی دارند .
• قطعات تولید شده دقت و کیفیت برابر دارند . (همسان بودن محصولات)
• آسانی و سادگی ایجاد تغییرات در فرآیند ساخت توسط اپراتور
• توان ساخت قطعات پیچیده در کمترین زمان ممکن وجود دارد .
• نرم افزارهای شبیه سازی توانایی این را دارند که طراح را در انتخاب بهینه ترین فرآیند ماشین کاری و پیش بینی زمان ساخت راهنمایی کنند .


انواع ماشین های CNC

• ماشین های سی ان سی انواع مختلفی دارد که معروف ترین آنها، دستگاه های لیزر سی ان سی و فرز سی ان سی است.
• دستگاه لیزر CNC شامل : دستگاه CNC لیزر فلزات ، دستگاه CNC لیزرغیر فلزات است.
• دستگاه سی ان سی لیزر فلزات:
• این دستگاه ،می تواند عملیات حک، برش، تراش، جوش، مارک و … را روی فلزات مختلف انجام دهد. یکی از مزیت های برش لیزری می توان سرعت، دقت و عدم نیاز به عملیات پردازش پس از برش را نام برد . برش لیزری فلزات یکی از پیشرفته ترین تکنیک های برش می باشد .
• دستگاه سی ان سی لیزر غیر فلزات مانند دستگاه سی ان سی چوب با استفاده از این دستگاه می توان انواع عملیات برش و حکاکی را روی مواد مختلفی مانند پلاستیک، پلکسی گلاس،چوب، شیشه، پارچه و … انجام داد.
• با استفاده از سورس مولد تولید اشعه لیزر
• دستگاه فرز سی ان سی
• نوع سوم دستگاه CNC ، دستگاه فرز می باشد. که در آن به جای لیزر از ابزار برای براده برداری استفاده می شود. از دستگاه فرز CNC می توان برای برش و حکاکی انواع سنگ، چوب و فلزات استفاده کرد. مزیت آن نسبت به دستگاه لیزر CNC، عمق برش و حکاکی با استفاده از فرز اسپیندل می باشد.

مطلب فوق را میتوانید از طریق تلگرام با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد

جهت اطلاع از آخرین اخبار شرکت ، در خبر نامه ما عضو شوید